საქართველოს ეროვნული მუზეუმი. დმანისის ისტორიულ-არქიტექტურული მუზეუმ-ნაკრძალი მუზეუმ-ნაკრძალები
მუზეუმ-ნაკრძალის იურიდიული სტატუსი: 2005 წლიდან გაერთიანებულია სსიპ – საქართველოს ეროვნული მუზეუმის შემადგენლობაში
მუზეუმ-ნაკრძალის ტიპი (პროფილი):  ისტორიული
ექსპონატების რაოდენობა: 2345
მუზეუმ-ნაკრძალის  მოკლე აღწერა: ძეგლი წარმოადგენს შუა საუკუნეების ნაქალაქარს, სადაც დღემდე მიმდინარეობს არქეოლოგიური სამუშაოები. შუა საუკუნეების ნაქალაქარზე შემორჩენილია შიდა ციხე, საერო და საკულტო ნაგებობები. გარდა შუა საუკუნეების ფენისა, დმანისში ქართველი და უცხოელი სპეციალისტები იკვლევენ 1,8 მილიონი წლით დათარიღებულ გეოლოგიურ ფენას, რომელიც გამოირჩევა ადრეულ ჰომინიდთა და განმარხებულ ცხოველთა მრავალრიცხოვანი ნაშთით. 1991 წლიდან დღემდე დმანისის ძეგლზე აღმოჩენილია ჰომინიდის 5 თავის ქალა, რაც მსოფლიოს არცერთ ძეგლზე დღემდე არ დაფიქსირებულა. ამ გათხრების შედეგებმა საერთოდ შეცვალა საერთაშორისო სამეცნიერო საზოგადოებაში მანამდე დამკვიდრებული მოსაზრება ჰომინიდების აფრიკიდან განსახლების შესახებ.
მუზეუმ-ნაკრძალის სამუშაო საათები: ყოველდღე, ორშაბათის გარდა, 10 სთ-დან – 18 სთ-მდე.
მუზეუმ-ნაკრძალში შესასვლელი ბილეთის ფასი: სკოლის მოსწავლეები და სტუდენტები – 0.50 ლ., უფროსები – 3 ლ. ტურები გიდების თანხლებით  – 10 ლ.
უფასო ვიზიტი: 6 წლამდე ასაკის ბავშვები; საქართველოს და უცხოეთის მუზეუმების თანამშრომლები, ICOM-ის წევრები (შესაბამისი დოკუმენტის და ID ბარათის წარდგენით); სპეციალური საჭიროების მქონე პირები (შესაბამისი დოკუმენტის წარდგენით); იძულებით გადაადგილებული პირები.
გამოფენები:  პერიოდული გამოფენები მუზეუმის ფონდებიდან საქართველოში და საზღვარგარეთ
საგანმანათლებლო პროგრამები: 2005 წელს საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში შეიქმნა საგანმანათლებლო პროგრამების დეპარტამენტი, რომელიც მუშაობს სამუზეუმო კოლექციების თემატიკის პროგრამებზე (ელ-ფოსტა: program@museum.ge, ტელ: (+99593) 328 345

Museum-Reserve Date of establishment: 1983
Judicial status of the Museum-Reserve: Since 2005 – unified in the Legal Entity under Public Law (LEPL) Georgian National Museum
Museum-Reserve Type (profile): Historical
Museum-Reserve Quantity of stored items: 2345
Museum-Reserve description: The monument represents the medieval city site, where are held archaeological excavations. There are citadel, public and religious buildings. Among religious buildings of special interest is Dmanisi Sion (VI c.), with added in XII c. gates with ornaments and inscriptions. Along with medieval stratum, in Dmanisi Georgian and foreign specialists do research geological stratum dated 1, 8 billion years, with numerous hominids and fossilized animal. Until 1991 there are discovered five sculls of hominids in Dmanisi that is unusual for one site throughout the world. Results of the excavations made strong influence on the international scientific society and completely changed previously accepted idea of dissemination of hominids from the Africa.
Museum-Reserve Working hours: Everyday, except Monday, 10.00 – 18.00
Museum-Reserve Ticket price: School children and Students – 0.50 GEL., Adults – 3 GEL.,  Guided Tour Fee  – 10 GEL.
Exhibitions: Periodical exhibition of different collections in Georgia and in foreign countries museums.
Educational Programmes: The Georgian National Museum created the Department of Educational Programmes in 2005 which are focus on the Museum collections (E-mail: program@museum.ge, phone: (+99593) 328 345